השתתפות עצמית בביטוח רכב – כל מה שרציתם לדעת!

אחד מהביטוחים הבסיסיים ביותר זהו ביטוח רכב. אין זה סוד שאחזקת רכב זה דבר מאוד. רכב הוא נוסע על הכביש ועלול לגרור בעקבותיו הוצאות רבות בגין תאונות ועוד. לכן כל נהג רוכש פוליסת ביטוח רכב. יש סוגים שונים של ביטוח רכב, פוליסות שונות שכל אחת נותנת כיסויים שונים. בין כל המונחים הללו קיים המושג של השתתפות עצמית. אם הרכב נפגע, גם הנהג צריך להשתתף בתיקון הנזק. לכן, כאשר אתם בוחנים את הפוליסה, אתם צריכים לתת את הדעת על ההשתתפות העצמית. הנושא הזה עשוי להיות משמעותי בצמתים שונים. 

בפוסט הבא נדבר על כמה נקודות שאתם יכולים לפגוש בהם את הנושא של השתתפות עצמית בדמי ביטוח ואיך כדאי לנהוג בסיטואציות הללו.

השתתפות עצמית בביטוח רכב – כל מה שרציתם לדעת!

רוכשים פוליסה? זה הזמן להשוות

המקום הראשון שההשתתפות העצמית עשויה להיות משמעותית עבורכם זה בעת רכישת הפוליסה או בעת חידוש הביטוח. יש פוליסות שונות כאשר לכל פוליסה כיסויים שונים, מחיר שונה ודמי השתתפות עצמית שונים. כאשר אתם מחדשים את פוליסת הביטוח ומבצעים השוואה זריזה חשוב שתכניסו את הנתון של השתתפות עצמית בחשבון. בדרך כלל כאשר ההשתתפות העצמית נמוכה יותר הפרמיה גבוהה יותר. אך זה לא מחייב בדקו את הפוליסות בחשבון, את הפערים ובחרו את הפרמיה הנמוכה ביותר יחד עם השתתפות עצמית מינימלית. 

חשוב לציין שאם אתם נהגים זהירים במיוחד יתכן מאוד ששווה לכם לבקש מחברת הביטוח להוריד את סכום הפרמיה החודשית ולהעלות את דמי ההשתתפות העצמית. בצורה כזו תשלמו פחות.

הרכב נפגע, האם לתבוע את חברת הביטוח?

המקום השני שהנושא של השתתפות עצמית עשוי לפגוש אתכם הוא במקרים שהרכב נפגע. אז דבר ראשון חשוב שתבינו שכל פעם שאתם תובעים את חברת הביטוח אתם גורמים לכך שבפעם הבאה שתרכשו ביטוח רכב או תחדשו את הפוליסה הפרמיה שלכם תעלה כי העבר הביטוחי שלכם יהיה מלא יותר. לכן לא תמיד באמת שווה לתבוע את חברת הביטוח כדי לתקן את הרכב. לעיתים דמי ההשתתפות העצמית גבוהים או שעלות התיקון נמוכה במקרים כאלו היינו ממליצים לוותר על תביעת חברת הביטוח.

נקודה נוספת היא שהרבה פעמים לחברות הביטוח יש מוסך בהסדר. המוסך נותן לחברת הביטוח מחיר זול יותר ולכן החברה מעדיפה שתפנו למוסך הזה. פעמים רבות מוותרים על דמי השתתפות עצמית וכן על תביעה כאשר פונים למסך בהסדר. לכן אם לחברת הביטוח שבה אתם מבוטחים יש הסדר עם מוסך מסוים תפנו אליו דבר ראשון וכך יעלה לכם זול יותר.

פניה למוסך הסדר משתלמת יותר מכיוון שהתשלום נעשה מיד על ידי חברת הביטוח ללא שום מאמץ מצדכם.

מתי לא תידרשו לשלם דמי השתתפות עצמית?

יש מקרים בהם לא תדרשו לשלם כלל דמי השתתפות עצמית. זה קורה במקרים של ביטוח רכב מקיף או ביטוח צד ג'. במקרים הללו יש הרבה כיסויים נוספים באופן אוטומטי ללא צורך בתביעה או השתתפות עצמית. השירותים הללו כוללים כיסוי לפגיעה בשמשות או במראות, שירותי גרירה ועוד.

מקרים נוספים בהם תקבלו כיסוי מלא ללא השתתפות עצמי הוא כאשר הרכב מוכרז כטוטאל לוס ומורידים אותו מהכביש. במקרה כזה חברת הביטוח משלמת את מלוא שווי הרכב בשוק כיום. כך גם נוהגת החברה במקרה של גניבת הרכב.

רוצים לדעת עוד על ביטוחים? על מה צריך לשים דגש ברכישת פוליסת ביטוח? ואלו מושגים חשוב שתכירו!

פנו למומחים שלנו שישמחו לענות לכם על כל שאלה!

לקבלת ייעוץ ביטוח מקצועי השאירו פרטים
אצלינו תמיד תקבלו את חוות הדעת הכי מקצועית