רגילים לשכור רכב? נהגים חדשים? את הכתבה הבאה לא תפספסו… הכול על ביטול השתתפות עצמית

אם אתם מבקרים בחו"ל מדי פעם שוכרים רכב, אנו מאמינים שאתם מודעים לכך שנהיגה במדינה זרה ברכב לא מוכר מהווה סיכון גבוה יחסית לפגיעה. ברור שסיכון כזה הוא גבוה יותר מנהיגה בכבישים מוכרים בארץ וברכב המוכר והפרטי שלכם.

נהגים חדשים רבים חוששים לשכור רכב מחשש לתאונה. זה לא חייב להיות כך. ידעתם שאתם יכולים לשכור רכב ולבטל את ההשתתפות העצמית של הביטוח כך שגם במקרה של תאונה לא תצטרכו להוציא שקל אחד מהכיס? 

מחיר ההשתתפות העצמית במימוש ביטוח השכרת רכב, היא לרוב גבוהה מאוד. כיוון שהסיכון להפעלת הביטוח גבוה יותר, חשוב שתבטלו את ההשתתפות העצמית, בתוספת מסוימת לדמי ביטוח. כך תוכלו להיות רגועים ובטוחים כי במקרה של פגיעה חלילה, אתם מכוסים לגמרי.

מה זה השתתפות עצמית?

השתתפות עצמית היא גובה התשלום שיהיה עליכם לשלם מכיסכם הפרטי, במקרה של מימוש הביטוח עבור ההשתתפות בכיסוי הוצאות הנזקים. ההשתתפות העצמית משולמת כדי שתקבלו את הכיסוי לו אתם זכאיים במסגרת הביטוח. 

חשוב מאוד שתבטלו את ההשתתפות העצמית אם אתם מתכננים לשכור רכב במדינה זרה, בה הסיכון שיגרם נזק גבוה יותר מאשר במדינה מוכרת. גובה השתתפות עצמית בביטוח רכב הוא לרוב משמעותי ביותר ולכן במקרה שהסיכון גבוה יותר, שווה לכם לרכוש ביטוח יקר יותר שלא כולל השתתפות עצמית. 

כשאתם שוכרים רכב, חשוב שתבדקו אם המחיר כולל גם ביטוח. במדינות שונות כמו ארה"ב, פוליסות הביטוח לרכב כוללות ביטוח לרכב שכור, כך שבעלי הרכב לא מציעים אפשרות ביטוח בעסקת השכרה. במקרה כזה, חשוב שתבקשו רכב שמחיר השכירות שלו כולל גם ביטוח.

מה זה ביטול השתתפות עצמית?

תוכלו לבטל את ההשתתפות העצמית באמצעות תוספת תשלום לדמי הביטוח החודשיים, בהתאם למחיר של חברת הביטוח אליו אתם משתייכים. כך בשעת מעשה תהיו מכוסים לגמרי על ידי הביטוח.

תוכלו גם להפחית את ההשתתפות העצמית ביחס למחיר שתוסיפו לדמי ביטוח, בהתאם לתנאי החברה המבטחת. גם אם לא בקשתם לבטל השתתפות עצמית, יציעו לכם אותו בעת ההזמנה, לרוב במחירים גבוהים מאוד שיכולים להגיע למחיר השווה להשכרת הרכב.

שימו לב! ניתן לבטל השתתפות עצמית רק בחברות השכרת רכב ולא בחברות ביטוח או גורמים חיצוניים אחרים. 

מה זה ''ביטוח החזר השתתפות עצמית''?

ביטוח החזר השתתפות עצמית מיועד להחזיר את הכסף למבוטח ששילם דמי השתתפות עצמית, בעקבות פגיעה ברכב השכור. ביטוח כזה לא תוכלו לרכוש בחברות השכרה, אלא בחברות חיצוניות בלבד.

ממי תוכלו לרכוש ביטוח החזר השתתפות עצמית?

 1. סוכנויות להשכרת רכב – רק אם שכרתם דרכן את הרכב.
 2. חברות ביטוח נסיעות – רק אם רכשתם אצלן ביטוח רפואי לנסיעה לחו"ל.
 3. חברות המספקות ביטוח השתתפות עצמית, לכל סוגי הביטוחים.

לפני שאתם רוכשים ביטוח החזר או ביטול השתתפות עצמית, בדקו היטב את פוליסת הביטוח שלכם. ודאו שאתם מכוסים באופן מלא עד לפרטים הקטנים. 

רוב הביטוחים אינם כוללים כיסוי לנזקים שנגרמו לשמשות, צמיגים, מראות וכדומה. לכן, שימו לב לסוגי הכיסויים הכלולים בפוליסה שלכם, כדי שבשעת הצורך, לא יהיו לכם הפתעות.

כיוון שרוב הפוליסות הנמכרות לא כוללות ביטוח עבור חלקים שונים ברכב, ישנן סוכנויות גדולות המציעות מלכתחילה אפשרות של שדרוג ביטוח המספק כיסוי גם עבור חלקים שלא מכוסים בביטוח הרגיל.

אז במה לבחור? ביטול או ביטוח החזר השתתפות עצמית?

מלכתחילה אין צורך לרכוש ביטול או החזר. הם לא הכרחיים כמו רכישת ביטוח רכב עצמו, אך כמובן שעדיף לכם להיות מכוסים ככל האפשר. אבל, אם מדובר בסיכון גבוה, נהג חדש, ארץ זרה, רכב יקר וכו', רצוי לרכוש תוספת זו. בחרו במה שמתאים לכם, העיקרון בשניהם זהה. 

איזה ביטוח משתלם יותר? 

התשובה משתנה בין הביטוחים השונים. זה תלוי מאוד מה המחיר שתשלמו עבור סוג הביטוח ומה הכיסוי שתקבלו. ובכלל, האם קיימת אפשרות של ביטול השתתפות עצמית בביטוח שאתם רוכשים.

אם הביטול לא יקר מדי והוא לא כולל החרגות רבות מדי, שווה לבטל השתתפות עצמית בכל מקרה, אפילו כשהסיכון נמוך יחסית. כך בכל במקרה של פגיעה, לא תצטרכו לשלם אפילו שקל אחד מכיסכם, לכיסוי הנזקים.

במקרה שחברת ההשכרה אינה מספקת אפשרות של ביטול השתתפות עצמית, כדאי לרכוש ביטוח החזר. גם במקרה שדמי ביטול השתתפות עצמית גבוהים מאוד, כדאי שתבחנו את האפשרות של רכישת ביטוח החזר, אם היא משתלמת ביחס למחיר הביטול. 

מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים ביטוח ביטול/החזר השתתפות עצמית?

 • מה גובה הכיסוי לכל סוגי הנזקים.
 • כמה פעמים אתם זכאים לכיסוי – רוב הביטוחים מספקים כיסוי באירוע פגיעה אחד.
 • כמה נהגים הוא מכסה – אם יהיו שני נהגים לרכב או יותר, וודאו שהוא מכסה את כולם.
 • האם הביטוח מכסה גם מקרי פגיעה במדינות קרובות.
 • האם הפוליסה כוללת כיסוי לכל חלקי הרכב, גם לקטנים כגון: מראות, שמשות, פנסים וכדומה.
 • האם הפוליסה כוללת כיסוי עבור אובדן הרכב, גניבה וביטוח צד ג'. לרוב הוא לא יכלול צד ג'.
 • כיצד יש לפעול במקרה של פגיעה, על מנת להפעיל את הביטוח. בדקו זאת היטב כדי לא להפסיד את הכיסוי.
 • האם הכיסוי כולל דמי טיפול שיגבו ממכם למרות הביטוח.

גם את רוצים להיות בטוחים? מחפשים גוף אמין שייתן לכם מידע והכוונה? השאירו כעת פרטים והמומחים שלנו יעשו לכם את העבודה! 

לקבלת ייעוץ ביטוח מקצועי השאירו פרטים
אצלינו תמיד תקבלו את חוות הדעת הכי מקצועית