מחפשים אפיק חיסכון משתלם? קרן השתלמות תתאים לכם

חוסכים ומרוויחים. ריכזנו עבורכם את כל המידע על קרן השתלמות, כדי שתוכלו להפיק מכספכם את הרווח המקסימלי תוך ניצול הטבות המס המגיעות לכם.

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא צורת החיסכון המשתלמת ביותר כיום עבור חסכונות לפרק זמן לא ארוך. הקרן מכונה כך כי בעבר היא היתה מיועדת למימון השתלמויות ולימודי עובדים. כיום הקרן משמשת גם למטרה זו, אך היא פתוחה גם למטרות כלליות ללא הגבלה. חיסכון בדרך זו הוא חיסכון לתקופה של עד שש שנים, את כספי הקרן ניתן למשוך כבר לאחר שש שנות הפקדה.

מדוע קרן השתלמות הינה אפיק חיסכון כדאי כל כך?

קרן השתלמות היא הקרן היחידה שהיא אפיק חיסכון לזמן בינוני וכוללת הטבות מס משמעותיות! שאר הקרנות האחרות הפטורות ממס מהוות אפיק חיסכון לטווח ארוך, אי אפשר  לגעת בהם עד גיל פרישה.
כמו כן, בקרן השתלמות, המעסיק והעובד מפקידים לקרן כל חודש אחוז מסוים מהמשכורת. שניהם פטורים ממס על ההפקדה. זוהי הטבה ריווחית במיוחד אם תשוו אותה לאפיקי חיסכון שונים.

קרן השתלמות היא החיסכון הנפוץ ביותר?

אכן כן! קרן השתלמות היא דרך החיסכון הכי רווחת, נכון להיום, בקרב שכירים ועצמאיים. ולמה? כי בה תקבלו הקלות מס רבות, מה שהופך את הקרן לחסכונית כבר מהשקל הראשון, ללא קשר לרווחי ההון שלה.

אם אתם עדיין לא מנויים בקרן השתלמות מומלץ לכם לבקש זאת מהמעסיק שלכם. יתכן שהמעסיק יסרב, כיוון שעבורו הקרן עולה יחסית יקר והוא גם לא חייב בכך, אך כדאי ושווה לכם להתעקש על כך. 

אילו הבדלים נוספים קיימים בין הקרנות?

  1. קרן השתלמות אינה כוללת כיסוי ביטוחי, הקרן משמשת לחיסכון בלבד.
  2. גם אם תעצרו את ההפקדות לקרן למשך תקופה מסוימת, הקרן תמשיך לצבור ותק וגם ריביות על הכסף שהופקד בו. הטבה זו משמעותית ביותר ואינה מובנת מאליה כלל.

האם גם בקרן השתלמות משלמים דמי ניהול?

בדומה לכל מכשירי החיסכון, גם בקרן השתלמות תדרשו לשלם לחברה המבטחת על השירות. 

כאן דמי הניהול יהיו זולים הרבה בהרבה ביחס למכשירי חיסכון אחרים. 

דמי הניהול אמורים להיות עד 2%. בתכל'ס במקומות עבודה גדולים תשלמו הרבה פחות. גם אם אתם עובדים במקום קטן או עם תנאי פתיחה נמוכים, תוכלו להתמקח על מחיר זול יותר. מכיוון שישנה תחרות גדולה בין חברות הקרנות להשיג כמה שיותר לקוחות, כל חברה תשמח לשרת אתכם גם במחיר נמוך יותר. בסופו של דבר, דמי הניהול אמורים לנוע בין 0.5%-1.5% לשנה. 

אם אתם עובדי הוראה, תדרשו לשלם דמי ניהול נמוכים יותר הנעים גם בסביבות 0.05% בלבד.
שימו לב, קיימת אפשרות נוספת להוזיל את דמי הניהול באופן משמעותי, על ידי בחירת קרן השתלמות המתבסס על מסלול IRA – ניהול אישי.  במסלול זה תוכלו להגיע לדמי ניהול בשיעור 0.4% לשנה בלבד. באמצעות ניהול אישי תוכלו להסדיר לעצמכם את סוגי ההשקעות לפי טעמכם, בין אם בשילוב השקעות עם סיכון נמוך או בסיכון גבוה על פי בחירתכם. 

למרות היתרון בניהול האישי לא תמיד שווה לבחור במסלול זה. כי כדי לנהל את הקרן נכון, יש צורך בהבנת התחום ובירידה לעומק של פרטים קטנים. זה לא מתאים לכל אחד וכמובן לא לאנשים שלא התעסקו בכך אף פעם.

אחוזי התשואה בקרן השתלמות הם גבוהים?

כן, הבנתם נכון. אחוזי התשואה כאן יהיו גבוהים כמובן שזה משתנה מחברה לחברה. קרן ממוצעת יכולה להגיע לתשואה המורכבת מהשקעות עם סיכונים נמוכים מאוד לצד השקעות בבורסה, לשיעור של 4% ומעלה במשך מספר שנים.

איך בוחרים בקרן עם רווחים גבוהים? בדקו את התשואה של השנה האחרונה. כמובן שמה שהיה בעבר לא חייב להיות שיהיה גם בעתיד. לכן, מומלץ לבדוק תשואה של חמש שנים אחורה לפחות. תשואה גבוהה בחמשת השנים האחרונות, מוכיחה כי מודל ההשקעה שלהם פועל וכמובן מעלה את הסיכוי שיהיה כך גם בשנים הבאות.

אילו הטבות מס קיימות בקרן השתלמות? 

קיימים 2 סוגי הטבות מס:

  • פטור ממס על הפקדות לקרן

החלק שהמעביד מפקיד לקרן אינו נחשב לחלק מהשכר, כך שהיא אינה חייבת במס. תקרה להפקדה חודשית הפטורה ממס עומדת על סך 1,571 ש"ח. חלק המעביד 1,178 ש"ח וחלק העובד 392 ש"ח, בתנאי שאינם עולים על 10% מהמשכורת החודשית. 

העובד פטור ממס על החלק של המעביד, פטור זה יכול לחסוך לעובד כמה מאות שקלים בחודש, תלוי באחוז המס שהוא משלם. מצד שני ההוצאה של המעביד גם כן מוכרת במס ומפחיתה מהתחייבויותיו למס.

  • פטור ממס על רווחי הון

ריביות שנצברו על כספי הפקדות, פטורות ממס. לא רק זה, כספי החיסכון שלכם בקרן מושקעים בנכסים, כמו מניות, אגרות חוב ועוד והרווחים המתקבלים מההשקעה פטורים ממס באופן מלא.. לאחר 6 שנות וותק בקרן, תהיו זכאים למשוך את הכסף מהקרן ואף למכור את הנכסים שרכשתם באמצעות כספי החיסכון. הרווחים המתקבלים מהמכירה פטורים גם כן ממס.

מהם ההבדלים בין מס לשכירים ובין מס לעצמאיים?

הטבות מס לשכירים

שכיר מקבל פטור ממס על הפקדות של לא יותר מ 10% מגובה תלוש השכר. הפטור לא יכול על משכורת הגבוהה מ- 15,712 ש"ח. (2.5% מהמשכורת מהחלק שלו. ו-7.5% לחלק של המעביד).

אם תפקידו יותר, ההפרש יהיה חייב במס.

בסה"כ תקבלו הטבת מס על סכום של 18,800 ש"ח לשנה. 

הטבות מס לעצמאיים

עבור עצמאיים החיסכון בקרן השתלמות נראה משתלם פחות עקב העובדה שההפקדות משולמות מהכיס הפרטי בלבד. אך למרות זאת קיימות הטבות מס על ההפקדות ואף חלק מהן מוגדרות כהוצאה מוכרת במס. כך החיסכון הופך להיות משתלם גם לעצמאיים. 

גובה ההפקדות הפטורות ממס אצל שכירים עומד על מקסימום 7% מההכנסה השנתית. 4.5% מתוכם מוגדרים כהוצאה מוכרת במס, עד תקרת הכנסה בסך 260,000 ש"ח לשנה ומקסימום הפקדה בסך 11,700 ש"ח. 

ההפקדות אינן חייבות להיות חודשיות, תוכלו לפרוס אותן על פני השנה איך שתרצו עד לתקרה הקבועה. כאשר ההפקדות אינן חודשיות לא תוכלו להנות מהצבירה החודשית של התשואה על הכסף, אך היא לא כל כך משמעותית. מלבד ההטבות עבור ההפקדות גם רווחי ההון פטורים ממס, עד לתקרת רווחי הון בסך 18,600 ש"ח.

אם אתם משלמים מס גבוה, ישתלם לכם יותר להפקיד את הכסף בקרן פנסיה בו גובה ההפקדה הפטורה ממס עומד על 16.5%. אם נשאר לכם כסף להפקיד, הפקידו גם בקרן השתלמות, כדי שתזכו בהטבות מס נוספות הניתנות במסגרת הקרן. 

אם אתם משלמים מס נמוך, תוכלו לחלק את ההפקדות באופן שווה בין קרן פנסיה וקרן השתלמות.

איך פותחים קרן השתלמות?

שכירים – בכל קרן ישנן דרישות שונות והליכי פתיחה שונים. דבר ראשון בקשו מהמעסיק שלכם לפתוח קרן השתלמות או ידעו אותו על קרן שאתם מעוניינים להפריש אליה. המעסיק חייב לנכות מתלוש המשכורת שלכם 7.5% ולהעביר לקרן עד 7 ימי עסקים מיום תשלום המשכורת או עד 15 ימים מסיום החודש בעדו משולם המשכורת. על פי חוק חובת העברת הכספים והדיווח עליהם לקרן מוטלת על המעסיק בלבד ואחריותו להעבירם בזמן. מעביד שלא העביר כספים לקרן כלל או העביר באיחור, לפי שמוגדר בחוק, עובר על עבירה פלילית וצפוי לעונש קנס או מאסר.

עצמאיים – פתיחת קרן השתלמות לעצמאיים שונה לגמרי משכירים. עליכם לפנות בעצמכם לגוף שבחרתם, הביאו איתכם תעודת עוסק ומסמכים נוספים על פי דרישתם. תוכלו להפקיד מדי חודש או או להפקיד מתי שתרצו גם באופן נקודתי. רוב העצמאיים מפקידים לקרן בתום שנת המס, וזאת כיוון שבסיום השנה הם יכולים לבחון היכן הם עומדים מבחינה כלכלית. 

מתי תוכלו למשוך את הכסף עם פטור ממס?

כספי הקרן מותרים למשיכה כבר לאחר שש שנים ממועד פתיחת הקרן, ללא תשלום מס. 

מתי תוכלו לקבל את הכסף לפני שש שנים, עם פטור ממס: 

  1. אם תרצו את הכסף עבור השתלמויות ולימודים, תוכלו למשוך אותו לאחר שלוש שנים. 
  2. אם הגעתם לגיל פרישה לאחר שלוש שנים.
  3. אם פתחתם 2 קרנות תוכלו למשוך את הכסף משתיהן לאחר שהקרן הראשונה תגיעה לשש שנים.

משיכה קודם הזמן שלא בתנאים שפרטנו תחייב אתכם במס עבור הכספים שנמשכו, מס על החלק של המעסיק (על החלק של העובד כבר נגבה מס) ומס משמעותי על הרווחים של הקרן. משיכה מוקדמת עלולה להוביל אתכם להפסד מלא של הטבות המס. תחויבו בתשלום מס על הכסף שנמשך ואף על הרווחים שנצברו. לכן, לא כדאי בכלל למשוך כספים מקרן השתלמות לפני המועד הפטור ממס.

משיכת כספים על ידי עצמאי זהה לעובד, במספר שנות הוותק ובתנאים המותרים למשיכה מוקדמת. נכון לשנת 2020, עצמאי זכאי לפטור ממס על רווחים, עד לתקרה (גבוהה מזו של השכירים) בסך 18,600 ש"ח.

איך מושכים את הכסף?

מדובר בפעולה פשוטה יחסית. תדרשו להגיש בקשה לקרן, כל חברה יש לה טופס בקשה שונה למילוי, לרוב ניתן להוריד מהאתר שלה. צרפו צילום תעודת זהות פלוס מסמך המעיד על כך שהחשבון שייך אליכם. וכן מכתב מהמעסיק בו הוא מדווח שאתם מעוניינים למשוך את הכסף.  החברות חייבות לאפשר משיכת כספים תוך ארבעה ימי עסקים. ובתחילת החודש לרוב תצטרכו להמתין בסבלנות שבעה ימים, כיוון ששלושת הימים הראשונים אינם מוגדרים כימי עסקים. אם הקרן פועלת בגוף או בבנק אחר מזו שמנוהל חשבונכם, קחו בחשבון יום נוסף, להעברה בין הבנקים.

חשוב שתדעו: יש אפשרות למשוך גם חלק מהכסף, אך ברגע שמשכו כסף מהקרן, לא משנה אם רק חלק או את הכל, אין אפשרות להפקיד בו עוד. 

יתרון נוסף לחיסכון בקרן השתלמות:

כספי הקרן יכולים לשמש לכם כביטחון עבור לקיחת הלוואה. תוכלו להוציא הלוואה בקלות רבה יחסית, מבנקים וגופים אחרים, כנגד הכספים השמורים בקרן, עד למועד שהם מותרים למשיכה.

האם קשה לעבור לקרן השתלמות אחרת?

אין בעיה כלל להעביר את הכסף לקרן אחרת שתנהל אותה. המעבר עשוי לקחת עשרה ימים והוא עומד להתקצר לחמישה ימים. תדרשו למלא מספר טפסים ופשוט, לעבור. לרוב חברת הקרן שאתם עוברים אליה, היא זו שתבצע עבורכם את תהליך המעבר.

באיזה קרן כדאי לי לבחור?

התאימו את הקרן שתבחרו על פי המצב האישי שלכם. לדוגמא אם אתם צעירים, שווה לכם לבחור במסלול השקעה עם סיכון גבוה כגון: מסלול מנייתי. חיסכון לתקופה ארוכה, יהיה לכם סיכוי גדול יותר לקבל תשואה גבוהה, למרות שיהיו כנראה נפילות בכספי החיסכון במשך התקופה, אך יש לכסף מספיק זמן לגדול בחזרה. לעומת זאת אדם מבוגר שחוסך לתקופה קצרה, עדיף לו לבחור במסלול השקעה עם סיכון נמוך, כיוון שאם יהיו נפילות הסיכוי שהתשואה תגדל בחזרה, נמוך מאוד.

רגע, אז כמה מסלולי קרן קיימים?

ישנם שלושה מסלולי קרן:

  1. מסלול מנוהל – במסלול זה תתנו את הכסף לידי מנהלי הקרן מתוך אמון שהם יעשו עם זה את הטוב ביותר. שישקיעו אותו בצורה חכמה שתניב עבורכם רווחים גבוהים ביותר. תוכלו לבחור במסלול עם רמת הסיכון המועדפת לכם: 1. מסלול כללי – סוג של ברירת מחדל בעיני סוכנים ומשווקים. 2. מסלול כללי 2 – בו הכסף מושקע באגרות חוב, מניות ועוד.
  1. מסלול מחקה מדד/פאסיבי – מסלול זה עדיין בשלב צמיחה, אך בקרוב יהפוך לנפוץ ביותר. במסלול זה אתם משקיעים את הכסף על ידי הצמדה למדד כלשהו, ביניהם גם מניות בחו"ל, אגרות חוב בחו"ל ועוד, האפשרויות הן רבות. במסלול זה יש דמי ניהול נמוך מאוד, כיוון שלא קיים בו כמעט ניהול, אלא מעקב אחר נתונים בלבד.
  1. מסלול IRA – ניהול אישי. מסלול זה טרי עדיין, אך נראה שבעתיד יהפוך ללהיט. במסלול זה החוסך בקרן מנהל את כספו באופן עצמאי וכל ההחלטות מתקבלות על ידו, לגבי סוג ההשקעה, מה כדאי להשקיע, כמה, מתי ועוד. במסלול זה אתם צריכים להכיר את שוק ההון, לדעת כיצד לפעול, לעקוב אחר השוק וכמובן לפעול בחוכמה. במסלול ניהול אישי קיימים דמי ניהול נמוכים מאוד.

מה קורה במקרה של מוות, חלילה, של החוסך?

בטפסים של ההצטרפות לקרן יש סעיף להגדרת המוטבים. אם החוסך מילא סעיף זה, הכסף עובר למוטבים המוגדרים בטופס. 

רוצים לקבל ייעוץ וליווי מקצועי בתחום? מוזמנים לפנות אלינו ולקבל מידע מטובי המומחים שלנו. פנו עוד היום לתיאום פגישה עם המומחים.

לקבלת ייעוץ ביטוח מקצועי השאירו פרטים
אצלינו תמיד תקבלו את חוות הדעת הכי מקצועית