מה שרציתם לדעת על ביטוח נסיעות

למה צריך ביטוח נסיעות לחו"ל? אלו כיסויים הוא כולל? מה המחיר הממוצע לביטוח נסיעות?  על שאלות אלו ועוד תקבלו כאן תשובות.

ביטוח נסיעות מיועד להגן על המבוטח מפני פגיעות פיזיות בגוף או ברכוש בזמן הטיסה והשהייה בחו"ל. הביטוח מכסה מקרים כמו פגיעות בגוף, שירותים מצילי חיים, כיסוי לאובדן/נזק/גניבת רכוש וכו'. אל תהיו מאלו שסומכים על כך ש"לנו זה לא יקרה". אל תקחו סיכונים מיותרים, ביטוח נסיעות אינו יקר והוא שווה את המחיר. תעשו זאת כדי להבטיח לעצמכם ביטחון ורוגע נפשי בזמן השהייה בחו"ל.

מה זה ביטוח נסיעות לחו"ל?

כל תושב ישראל זכאי לביטוח בריאות ציבורי המסופק לו על ידי קופת החולים בה הוא מבוטח. ישנם רבים הדואגים לעתידם ומצטרפים לביטוח בריאות פרטי שיספק להם כיסויים על מה שלא יוכלו לקבל במסגרת שירותי הבריאות הציבורית. ביטוחים אלו מכסים את המבוטח רק כאשר הוא שוהה בארץ, ברגע שהוא יצא מגבולות הארץ הוא כבר לא מבוטח עד לרגע שהוא חוזר. במקרה שאזרח ישראלי השוהה בחו"ל נפגע, הוא עלול למצוא את עצמו חשוף מבחינה בריאותית, מבלי כיסויים לשירותים רפואיים חיוניים, אם הוא לא ביטח את עצמו בביטוח נסיעות לחו"ל. 

במקרה שתזדקקו לטיפול רפואי במדינה זרה, הנטל הכספי לתשלום הטיפול עלול ליפול עליכם. קחו בחשבון שזה יכול להגיע לסכומים עצומים. כך גם במקרה של גניבה/אובדן/נזק לרכוש. על מנת להישאר מוגנים ומבוטחים גם בעת טיסה לחו"ל, רכשו ביטוח נסיעות שיגן על המבוטח בעת הטיסה והשהיה בחו"ל, גם מבחינה בריאותית וגם מבחינה בטיחותית. 

למה חשוב לתעד מקרים רפואיים בחו"ל?

ביטוח נסיעות לחו"ל כולל בתוכו סוגי כיסויים רבים הניתנים במסגרת הביטוח. הביטוח מעניק כיסוי עד לתקרה מסוימת – שלרוב גבוהה מאוד ומגיעה בין מיליון לשני מיליון דולר. גובה הפיצוי הניתן בשעת מעשה נמדד על פי סוג המקרה ובהתאם למרכיבי פוליסת הביטוח. כדי  שתקבלו את הפיצויים המגיעים לכם, חשוב מאוד שתתעדו מסמכים רפואיים המעידים על ימי אשפוז בחו"ל ועוד. כמו כן, הקפידו לשמור קבלות של תרופות וכל דבר המעיד על מקרה המצריך טיפול רפואי בחו"ל. מסמכים אלו מתעדים את המקרה הרפואי באופן מלא ומגדילים את הסיכוי לאישור התביעה שלכם. תיעוד מלא יזרז תהליכים ויקדם את אישור התביעה שלכם. אם אתם רוצים לקבל את הכסף שלכם במהירות, השתדלו להקפיד על כך.

מה גובה הכיסוי הביטוחי?

תנאי נוסף להפעלת הביטוח הוא האופן שגרם למקרה הרפואי או הפגיעה הביטחונית. המבוטח יקבל כיסוי רק במקרה שהאירוע שגרם למקרה, מעודכן ברשימת התרחישים שנקבעו בפוליסה והוא לא נמצא ברשימת ההחרגות של הפוליסה. 

סוגי הכיסויים וגובה הפיצויים משתנים בין הביטוחים. תוכל למצוא ברובם טיפולי חירום כמו עזרה ראשונה לטיפולי שיניים, תאונות אישיות, מחלות, אשפוזים, תרופות ועוד. לכל כיסוי יש תקרה מסוימת המלווה השתתפות עצמית לצורך הפעלת הביטוח. פוליסות הביטוח כוללות בתוכן מלכודות שונות שחשוב מאוד לשים לב אליהן. הקפידו לוודא גם במקרה שהכיסוי נראה גבוה, שהוא אכן מכסה אתכם באופן מלא. לדוגמא, כיסוי ליום אשפוז בסך 1,000 – 2,000 דולר, אכן נראה גבוה, אך ישנן מדינות בהן המחיר ליום אשפוז, גבוה פי כמה מהסכום הזה, כך שהמבוטח אינו מכוסה באופן מוחלט והכיסוי הוא חלקי בלבד.

מה קורה עם הביטוח אם מבטלים את הטיסה?

ביטוח נסיעות לחו"ל כולל כיסויים נוספים מלבד פגיעות או נזקים בחו"ל. תוכלו להוסיף כיסוי ביטוחי שיעניק לכם פיצוי אם תחליטו לבטל את הטיסה. ביטול טיסה מלווה בעמלה מצד חברת התעופה או הסוכנות ממנה רכשתם את הכרטיס. לכן הביטוח מעניק כיסוי גם למקרה כזה. אבל שימו לב, כל זה בתנאי שהביטול בוצע בעקבות אחת מהסיבות המוגדרות בפוליסה, זה יכול להיות בגלל אשפוז המבוטח או קרוב שלו ועוד.

אילו עוד כיסויים תוכלו להוסיף לביטוח הנסיעות שלכם?

 • מימון הטסות רפואיות לארץ – מימון הטסת המבוטח לארץ במקרה שהוא צריך לעבור בישראל טיפול רפואי שלא סובל דיחוי.
 • מימון פינוי יבשתי – מימון במצב בו המבוטח צריך להתפנות לבית רפואה קרוב על ידי נסיעה.
 • מימון פינוי אווירי או ימי – מימון במצב בו יש המבוטח צריך להתפנות לבית החולים במסוק/מטוס/אניה.
 • מימון העברת גופה – אם חלילה נוצר צורך להעביר את גופת המבוטח, כיסוי זה יממן זאת. ללא כיסוי ביטוחי מימון העברה כזו יכולה לעלות הון רב.
 • מימון הגנה משפטית – מימון הגנה משפטית במצבים בהם המבוטחים נחשדים בעבירות פליליות במדינה זרה.
 • צד ג' – מימון נזק שנגרם על ידי המבוטח בשוגג, בגוף או ברכוש של צד אחר.
 • ועוד.

מהו כיסוי מטען ותכולה של המבוטח?

ביטוח נסיעות כולל גם סעיף המעניק כיסוי לציוד המבוטח. באמצעות הכיסוי תוכלו לקבל פיצוי על נזק/אובדן/גניבה של חפצים שהוגדרו מראש בפוליסה. הכיסוי לחפצי המבוטח היא לרוב נמוכה יחסית ויש הטוענים שאין בה צורך, במיוחד אם התכנון הוא להיות בחו"ל לזמן קצר, אבל זה יהיה נכון לכל אחד.

חברות הביטוח אינן ששות לתת כיסוי על כל התכולה של המבוטח, ולכן חשוב לבדוק מה הכיסוי כולל והאם הוא משתלם. כיסוי חפצים ניתן עד תקרה שנעה בין 1,500 – 2,500 דולר בלבד, תורידו מזה את גובה ההשתתפות העצמית לצורך הפעלת הביטוח, והגעתם למחיר הפיצוי. 

שימו לב כי כל חפץ בנפרד מוגדר בסכום מדויק על פי ערכו. הכיסוי לחפץ בודד נע בין עשרות למאות דולר בלבד, ולא תמיד יקביל לשווי החפץ. לדוגמא: שעון שערכו 300 דולר והכיסוי עבורו הוא בסך 100 דולר בלבד, אם תנכו מהסכום את גובה ההשתתפות העצמית של 40 דולר, תראו שהכיסוי כלל לא מפצה על ערך השעון. 

כיסוי עבור חפצים, משפיע מאוד על מחיר דמי הביטוח ולא תמיד מספק תמורה הולמת. לכן, שקלו את הצורך בכיסוי זה בהתאם לתנאי הנסיעה שלכם, משך השהייה בחו"ל, אופן הטלטלה בדרכים, מעבר בין מקומות ועוד. אם אתם רואים שהביטוח עבור החפצים אינו חיוני כל כך וקיים סיכון נמוך ביחס לנזק/אובדן/גניבת הרכוש. 

אילו עוד ביטוחים כולל ביטוח הנסיעות?

כשאתם רוכשים ביטוח, יהיה עליכם לענות על מספר שאלות הקשורות למצב בריאותכם, מטרת הנסיעה, מצבכם הבריאותי ועוד. שני השאלות המרכזיות הן:
1. האם אתם סובלים ממחלות כרוניות, או נוטלים תרופות באופן קבוע?
2. האם חל שינוי כלשהו במצב בריאותך בששת החודשים האחרונים?
חובה לענות אמת מלאה על כל השאלות. שקר עשוי לגרור סירוב מצד הביטוח לכסות אירועי ביטוח בזמן אמת. לא שווה להתחכם.  

ביטוח נסיעות כולל סוגי ביטוחים שונים ובגדול מחולק לקבוצות המסווגות על פי קטגוריות וקבוצות שונות.

הקבוצות העיקריות:

 1. ביטוח נסיעות סטנדרטי – מדובר בביטוח הבסיסי ביותר. הביטוח כולל רשימת כיסויים מצומצמת ובהתאם לה גם גובה הפיצויים. הביטוח הסטנדרטי נועד לטיסות לא ארוכות כמו גיחה קצרה לחו"ל, לטיולים וכדו'.
   
 2. ביטוח טיולים אתגריים – יש מי שיקרא לביטוח זה "ביטוח תרמילאים", ביטוח זה כולל סעיפים רבים יותר מהביטוח הבסיסי. הוא גם מעניק כיסוי יותר משמעותי במקרה נזק. ביטוח זה יכלול כיסויים עבור פגיעות בעקבות פעילות אתגרית כמו: צניחה, צלילה, טיול ג'יפים ועוד מה שאתם אוהבים…  בנוסף, חשוב לציין, ביטוח כזה מכסה שירותי חילוץ והצלה. 

  חברות הביטוח משתפות פעולה עם חברות בחו"ל הפועלות בתחום. וזאת על מנת לתת את המענה המתאים באופן מידי ולהציל חיים. קשר בין חברת הביטוח לחברות בחו"ל המספקות שירותי הצלה ודומיהם מהווה יתרון חזק למבוטח. קשרים טובים עם הגורמים המתאימים מונעים את ההמתנה הממושכת המאפיינת מקרים בהם יש צורך בסיוע מיידי. הסיבות להמתנה הן בשל פרוצדורות רבות שיש לערוך ואחת מהן היא חיפוש אחר הגורמים המתאימים המספקים מענה מיידי לצורך הספציפי.

 

 1. ביטוח נסיעות לנשים בהריון – יש ביטוחים המיועדים לקהל מסוים בעלי מאפיינים שונים, ביניהם גם נשים בהריון. ביטוח לנשים הריוניות מורכב מסעיפים ייחודיים הקשורים להריון. הביטוח מכסה הוצאות הקשורות להריון כמו אשפוז, סיכון להריון ועוד. גם כאן ישנן עוד הרחבות כמו כיסויים מיוחדים להוצאות עד שבוע הריון מסוים ועוד. ביטוח זה הוא ביטוח יקר במיוחד. עלותו יכולה לעמוד על כמה מאות דולרים לעשרה ימים, תלוי בחברה ובסוג הפוליסה.
   
 2. ביטוח לאנשי עסקים – ביטוח זה מיועד לאנשי עסקים הטסים לחו"ל. הביטוח מכיל סעיפים והרחבות רבות יותר מהביטוח הסטנדרטי. הביטוח כולל גם כיסוי עבור ציוד המשמש אותם לעבודתם כמו מחשב נייד וכדומה. מאפיין חשוב לביטוח זה: בביטוח זה יש למבוטח הגנה למשך שנה שלימה. דמי הביטוח משולמים אחת לשנה והם עולים כמה מאות שקלים. מאפיין זה הוא יתרון מיוחד עבור אנשי עסקים המרבים לנסוע לחו"ל, בכך שהוא פוטר אותם מלרכוש ביטוח נסיעות כל פעם בנפרד.

מה משפיע על מחיר הביטוח?

מחיר הביטוח תלוי במרכיבי הפוליסה והיקף הכיסויים. כל מרכיב הוא בעל מחיר שונה וכמובן כל תוספת הרחבה מייקר את הביטוח על פי מחירו. אך גם אם נרצה לפרט לכם את מחירם המדויק של כל המרכיבים וההרחבות השונות, לא נוכל. וזה בגלל שסוגי הפוליסות כוללות הרחבות המשתנות בין חברות הביטוח הרבות וכך גם המחירים. 

אך כמו בכל הביטוחים האחרים גם בביטוח נסיעות, גובה הסיכון שיהיה צורך במימוש הביטוח הוא החלק המכריע לחישוב מחיר הביטוח. סוכנויות הביטוח מחשבות את המחיר על פי גובה הסיכון שהן לוקחות על עצמן בנוגע למבוטח הספציפי. כך למשל, אדם מבוגר נמצא בסיכון גבוה יותר מאדם צעיר. ואף יש סוכנויות ביטוח המסרבות למכור ביטוח נסיעות לאנשים מבוגרים בני 70-80.

יש פעמים שרכישת פוליסה לגיל מבוגר כרוכה בתלאות ממש. ולכן הוקמו ביטוחים מיוחדים, יחידים מסוגם, עבור בני 80 ומעלה. כך, גם אנשים הנוסעים לטיולים מאתגרים הם ברמת סיכון גבוהה יותר מאלו הנוסעים לנופש במלון או לטיול ללא סיכון מיוחד. בנוסף ביטוח עבור נשים בהריון מהווה גם הוא סיכון גבוה במיוחד ולכן, מחירו גבוה יותר מהביטוח הסטנדרטי. כך גם אנשים עם מחלות או רקע רפואי מיוחד וכו' מצבם ישפיע על גובה המחיר בהתאם לרמת הסיכון.

איפה יש ביטוח נסיעות חינם?

יש חברות אשראי המספקות ביטוח נסיעות חינם. ביטוחים אלו כוללים כיסויים מצומצמים ונמוכים יותר, אבל הם יכולים להתאים גם לאנשים צעירים ללא רקע רפואי מיוחד הנוסעים לזמן קצר שלא מתכוונים לבצע פעולות מיוחדות שיש בהן סיכון כלשהו לפגיעה.

אך כמובן שאנו לא באים להמליץ על ביטוחים אלו מלכתחילה, חשוב לבדוק כל מצב לגופו. לא תמיד הזול הוא כדאי ומשתלם, השקט הנפשי והביטחון שלכם חשובים יותר. חשוב שתוודאו שהפוליסה הזולה אכן תספק לכם מענה בעת הצורך. חשוב לרדת לעומק הסעיפים וההרחבות שלעיתים נועדו רק לפתות ולמשוך לקוחות. בדקו זאת לעומק והתאימו את סוג הביטוח והפוליסה לצרכים האישיים שלכם. לאחר שיש לכם תוכנית מסודרת, תוכלו להשוות מחירים בין סוכנויות הביטוחים ולבחור את המשתלם והזול ביותר.

קצת על השינויים האחרונים בחוקי ביטוח נסיעות

 • עד לפני כמה שנים, חבילת ביטוח נסיעות בסיסית כללה כיסויים רפואיים וכבודה בלבד. לאחר מכן הורחבה החבילה והיא כוללת גם כיסויים לאיתור וחילוץ, למקרים של איבוד קשר עם המבוטח או מקרים בהם יש צורך לחלץ את המבוטח באופן פיזי.

 • ביוני 2017 קבע בית המשפט כי לא תותר מכירת ביטוח נסיעות על ידי סוכני נסיעות אלא על ידי בעלי רשיון בלבד. הרפורמה נכנסה לתוקף ב-2018. בהמשך הגיעו לפשרה: סוכני נסיעות יוכלו לאסוף נתונים על הנוסע ולהציע ביטוח רק לנוסעים שמשך נסיעתם היא עד 30 יום. וכל זאת, בתנאי שמצב בריאותם תקין. סוכני הנסיעות מעבירים את פרטי הנוסעים העומדים בקריטריונים לסוכן ביטוח מוסמך וסוכן הביטוח מספק את הפוליסה המתאימה כשבסופו של דבר הוא מעביר עמלה לסוכן הנסיעות.

 

טוב, הקטע האחרון הוא לידע כללי שלכם. לכולם חשוב מה קורה בהווה, לא השינויים שהיו עד לפני כמה שנים… אם אתם מתכננים טיסה (למרות ובמיוחד בשל מצב הקורונה) צרו קשר עם סוכני הביטוח המקצועיים שלנו. הם יתאימו לכם את הפוליסה המתאימה והמשתלמת לכם.

לקבלת ייעוץ ביטוח מקצועי השאירו פרטים
אצלינו תמיד תקבלו את חוות הדעת הכי מקצועית