כל מה שרציתם לדעת על ביטוח דירה

מה עושה מי שדירתו ניזוקה בגלל פיצוץ בצנרת? מי אמור לממן לו את תיקון הנזק? ביטוח דירה אמור לכסות מצבים כאלו בדיוק. כאן תקראו על מה שרציתם לדעת על ביטוח הדירה שלכם.

מהו בכלל ביטוח דירה?

ביטוח דירה מעניק הגנה לדירה הנמצאת בבעלותו של המבוטח. הביטוח מכסה נזקים שארעו לנכס כתוצאה מאסון טבע, גניבה, שוד, שריפה ועוד.

ביטוח דירה כולל בתוכו שני סוגי ביטוחים: ביטוח מבנה וביטוח תכולה.

ביטוח תכולה

ביטוח תכולה הוא ביטוח המעניק כיסוי במקרה של אובדן או נזק שנגרם לחפצים העומדים במבנה המבוטח. זה יכול להיות רהיטים, תכשיטים, ציוד אלקטרוני ועוד. הביטוח לא כולל חפצים שמקומם בגינה, בחדר המדרגות, מעבר לגדרות ובשבילים המובילים אל המבנה.

ביטוח מבנה

ביטוח מבנה מעניק כיסוי לדברים הקבועים בדירה כמו: קירות הבית, צינורות הביוב והאינסטלציה, מרפסת המחוברת למבנה, מתקני הסקה, מערכות סולאריות וכו'. כשאומרים ביטוח משכנתא מתכוונים לביטוח הכולל ביטוח מבנה. הרי לצורך קבלת משכנתא תצטרכו לבטח את הנכס בביטוח זה.

ביטוח דירה כולל פוליסות שונות ומגוונות. באפשרותכם להרכיב את הפוליסות שירכיבו את הביטוח שלכם על פי הצרכים שלכם. הביטוח יעניק לכם כיסוי בהתאם לסוג הפוליסה והתנאים שרכשתם. שימו לב, בחרו רק בפוליסות המתאימות לכם והשמיטו סעיפים מיותרים שסתם מייקרים לכם את הביטוח. לעומת זאת, וודאו כי אתם מוסיפים את המרכיבים הדרושים לצרכים הספציפיים שלכם. 

בהמשך תיווכחו לראות כיצד הוספת או הורדת מרכיבים משפיעה על מחיר הביטוח. לכן, חשוב מאוד לדייק בסוגי הסעיפים שירכיבו את פוליסת הביטוח שלכם. אחרי שיש לכם פוליסה מובנית ומתוכננת היטב, פנו לקבלת הצעות מחיר ממספר חברות ביטוח, כדי להשוות ביניהם ולחסוך. לסוכני הביטוח שלנו כבר פניתם? פנו עכשיו, השאירו פרטים והם יחזרו אליכם.

מהם הכיסויים הנוספים שניתן להוסיף לביטוח דירה?

"ביטוח ערך הקרקע" בבניין משותף

כאשר הדירה המבוטחת נפגעת, המבוטח מקבל פיצוי עבור שווי הדירה לבנייתה מחדש. אם למבוטח יש בית פרטי, הכיסוי שהוא יקבל יהיה גם עבור הקרקע שברשותו. אולם אם קורה מצב, חלילה, של פגיעה בדירה הנמצאת בבניין משותף שכולו נהרס. יש להקימו מחדש. לרוב הדיירים שאינם מבוטחים יהיה קשה לממן את ההקמה המשותפת. ביטוח כזה יספק את המענה למקרים כאלו. 

סעיף זה מזכה את המבוטח בכיסוי שווי הקרקע עליה הדירה שנפגעה משתרעת, בתנאי שאין אפשרות להקים את הדירה מחדש כלל. וזאת מהסיבה שלא כל הדיירים מבוטחים בביטוח דירה. במצב כזה המבוטח יקבל פיצוי בגובה שווי הדירה בשוק, כדי לאפשר לו לרכוש דירה חדשה בשווי הדירה שנפגעה.

כיסוי נזקים לצד ג'

ייתכנו מצבים בהם פגיעה בדירה שלכם עלולה לגרום לנזקי גוף או רכוש לצד שלישי, נוסף. זה יכול להיות לאורחים, שכנים וכו'. לדוגמא: שריפה שפרצה בדירה שלכם והתפשטה לדירות סמוכות, סתימה בצנרת של הדירה, שגרמה להצפה אצל השכנים וכדומה. כיסוי זה אינו מתווסף אוטומטית והוא תוספת שצריכים להגדיר אותה מראש. לכן חשוב מאוד שתוודאו שהוא כלול בפוליסה שלכם.

כיסוי לציוד אלקטרוני – אם יש בבית ציוד אלקטרוני יקר ערך כמו מערכת סטריאו, מחשבים וכו', מומלץ להוסיף לפוליסת הביטוח סעיף המעניק כיסוי עבור ציוד אלקטרוני. אם ביטחתם את הציוד האלקטרוני שלכם והתרחש בו נזק, תפוצו על ידי הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה שבחרתם. 

כיסוי "כל הסיכונים" – כדאי שתדעו שאם רכשתם ביטוח תכולה יש לכם אפשרות להוסיף סעיף המכונה "כל הסיכונים". כיסוי "כל הסיכונים" מפצה את המבוטח גם במקרה של נזק לחפצים שברשותו הנמצאים מחוץ לבית. אם אתם יוצאים מהבית עם תכשיטים יקרים שאתם דואגים לשלמותם או אם  יש לכם מחשב, טלפון נייד, אופניים וכו' שאתם מוציאים הרבה מהבית, כדאי שתוסיפו את הכיסוי "כל הסיכונים" על מנת לשמור על בטיחותם.

לפניכם טיפים חשובים לפני רכישת ביטוח דירה:

  • עדכנו את הפוליסה בערך המדויק של התכולה

חשוב לוודא שהפוליסה מעודכנת בשווי המדויק של החפצים שלכם, כך תקבלו את הפיצוי המגיע לכם בשעת הצורך. גובה הפיצוי שינתן יהיה שווה לערך חפץ זהה חדש (כתוספת להשתתפות העצמית).

  • ערכו בדיקת שמאות לפני שאתם רוכשים ביטוח דירה

חשוב מאוד לקחת שמאי שיעריך את ערך הדירה ותכולתה. בכך תהיו בטוחים שתקבלו את הכסף המגיע לכם. אם לקחתם הערכת שמאות, תוכלו לחסוך מעצמכם לשמור חשבוניות רכישה. ולמרות זאת תדעו במדויק גם את ערך התכולה. ברוב פוליסות ביטוח התכולה, מוצע שירות בדיקת שמאות חינם או בתנאי שתכולת הדירה שווה לפחות 150,000 ש"ח.

  • חובת מיגון

חשוב שתדעו על המיגון. מיגון יכול להיות תנאי לרכישת ביטוח תכולה המותנה על ידי חברת הביטוח. מיגון הכוונה לאמצעי הגנה על הבית, ביניהם: דלת פלדלת רב בריח או דלת מעץ מלא עם מנעול רב זרועות. אז לפני שאתם פונים לרכוש ביטוח דירה, וודאו שיש לדירה שלכם אמצעי מיגון הנדרשים לתכולה הספציפית. 

  • השתתפות עצמית

רב פוליסות הביטוח כוללות דמי השתתפות עצמית בכפוף לסכום שסוכם בפוליסה. ברובם תוכלו להוסיף סכום מסוים לדמי הביטוח, על מנת להקטין את דמי ההשתתפות העצמית או להסיר אותם לגמרי. אם אתם מאלה שמורידים כל סיכון אפשרי או שאתם בסיכון גבוה יותר להפעיל את הביטוח, תוכלו להקטין את גובה ההשתתפות העצמית שלכם ובעקבות זאת גם תשלמו דמי ביטוח גבוהים יותר. מצד שני, אם תגדילו את ההשתתפות העצמית שלכם, תוזילו את דמי הביטוח שלכם באופן ניכר. עשו מה שמתאים לכם, אתם צריכים לזכור שהסיכון נמוך מאוד לכך שיקרה נזק לדירה. ומצד שני, השתתפות עצמית גבוהה, מהווה חיסכון משמעותי בתשלומי הביטוח.

חשוב שתדעו!

אחוז גדול של בעלי הדירות לא רוכש ביטוח דירה למרות שהוא הרכוש המשמעותי ביותר עבורם. לעומת זאת, ביטוח רכב הם כן רוכשים ומחדשים כל הזמן. הסיבה העיקרית היא, שהבנקים מחייבים את מבקשי המשכנתאות לרכוש ביטוח משכנתא, הכולל ביטוח חיים וביטוח מבנה, כתנאי הכרחי לקבלת משכנתא. מה שקורה הוא שרב נוטלי המשכנתאות רוכשים ביטוח משכנתא דרך הבנק. הבעיה היא שרובם אינם מודעים לכך כי רכישת ביטוח דרך הבנק, היא יקרה בהרבה מרכישה עצמאית המתבצעת ישירות מול חברת הביטוח. 

הבנק רוכש ומוכר ביטוחים מחברת ביטוח ומרוויח דמי תיווך. חשוב מאוד שתתנו את הדעת לכך ותחסכו עלויות מיותרות על דמי הביטוח שאתם משלמים. אם תרכשו ביטוח באופן עצמאי ולא דרך הבנק, אנחנו מאמינים שתרגישו את החיסכון בכיס. חשוב שתזכרו שהביטוח שמוכר הבנק אינו כולל כיסוי נזקים לצד ג', כיסוי חשוב מאוד שאינו נגבה בתוספת פרמיה בחברות ביטוח שונות.

בואו להתאים פוליסת ביטוח מדויקת, במחיר הזול ביותר עם הכיסוי הגבוה ביותר, בעזרת המומחים שלנו. מלאו פרטים וניצור איתכם קשר בהקדם.

לקבלת ייעוץ ביטוח מקצועי השאירו פרטים
אצלינו תמיד תקבלו את חוות הדעת הכי מקצועית